Blog

30.05.2014 09:45

Mají v dnešní době ještě význam diecézní setkání dětí?

17. května 2014 se uskutečnilo další z diecézních setkání dětí na téma 350. výročí založení královéhradecké diecéze. Zúčastnílo se ho jako obvykle přibližně 300 dětí z různých farností diecéze. Letos svoji přítomnost označili do mapky diecéze tyto farnosti: 

 • Studenec, Trutnov, Úpice, 

 • Police nad Metují, Teplice nad Metují, Česká Skalice, Jaroměř, Josefov,

 • Nová Paka, Jičín, 

 • Holohlavy, Dohaličky, Čibuz, Hradec Králové, Nový Bydžov, 

 • Pardubice, Horní Jelení, 

 • Rybná nad Zdobnicí, Letohrad, Nekoř, Dolní Čermná, 

 • Nové Dvory, Kutná Hora, Křesetice, Bohdaneč, Zbýšov, 

 • Chrudim, Slatiňany, Luže, Hlinsko v Čechách, Proseč, 

 • Vysoké Mýto, Brandýs nad Orlicí, Ústí nad Orlicí. 

 • Dolní Újezd, Polička, Svojanov, Bělá nad Svitavou, Banín, 

 • Havlíčkův Brod, Polná. 

 

Tento projekt vznikl roku 199s úmyslem, aby se setkaly děti z celé diecéze, prožily společenství místní církve a setkaly se s jejím biskupem. Setkání se konala každoročně až do roku 2008, od té doby je pořádáme jednou za dva roky. Od roku 2006 vybíráme témata z jednotlivých epat dějin církve, které jsou součástí dějin spásy. Ke každému setkání připravujeme metodické materiály a pomůcky, které pak lze využít ve výuce náboženství nebo při farních či vikariátních setkání. Přehled témat viz zde

Příprava programu je po všech stránkách náročná jako na každou větší akci. Velkou nejistotu vždy vnáší počet účastníků. Pravidelně před setkáním se dozvídáme, že ve farnostech, které se tohoto setkání pravidelně účastní, mají tu a tu akci farnost, skauti, schola, ministranti ... A proto si pokaždé klademe otázku, zda se nezměnily podmínky natolik, že původní myšlenka těchto setkání již ztratila v dnešní době smysl, neboť k prožití společenství diecéze a k setkání s jejím biskupem je řada jiných příležitostí. Vždy se dozvíme od některých katechetů odpověď, že o tato setkání stojí, že jim v práci pomáhají. Přijede 300 dětí a my připravíme další... 

Uvažujeme také o alternativách: připravovat doplňující program pro rodiny s dětmi na diecézní poutě? Zvolit úplně jiný formát setkání, která by pak byla záležitostí rodin a ne katechetů a kněží a dětí, které navštěvují farní katechezi či hodiny náboženství?

Chcete-li se zapojit do diskuse, neváhejte! Oceníme jednak vaši zpětnou vazbu na letošní setkání a jednak váš názor ohledně budoucnosti tohoto projektu.

 

03.02.2014 20:07

Abychom měli radost z víry

Minulý týden vydalo nakladatelství Paulínky novou apoštolskou exhortaci papeže Františka, která má název "Radost z evangelia". Víme z vlastní zkušenosti i ze setkávání s vámi, že není vždy jednoduché, předávat obsah víry tak, aby jej účastníci vnímali jako cestu k radosti. Příčin je jistě celá řada. My bychom ale neměli dopustit, aby se věřící setkávali pouze s přístupem, kdy je víra prezentována jen jako soubor příkazů a zákazů, nebo jako kladení stále vyšších a vyšších požadavků na naši dokonalost ve všech směrech. Víme, že bez Boží pomoci nejsme schopni v životě obstát. Zdrojem radosti nám však může být, že od Boha máme vše, co je k životu z víry třeba. On nás vždy svými dary předchází.

 

Kněz, katecheta a další spolupracovníci v pastoraci by měli být v první řadě svědky radosti z Boha, z jeho požehnání, příslibů, přítomnosti mezi námi, z bohatství darů, kterými svůj lid a každého z nás obdarovává. Tuto radost můžeme vzájemně sdílet, ale jinak pramení z našeho vnitřního života s Bohem. Na druhém místě však potřebujeme mít určité znalosti, schopnosti, dovednosti a prostředky, abychom dokázali zaujmout a podněcovat k přemýšlení, umožňovat společné prožívání a sdílení zkušeností ty, se kterými pracujeme. Smyslem těchto stránek je podpořit především tuto druhou oblast. Velmi přivítáme, budete-li s námi komunikovat: vyjadřovat svoje potřeby, nabízet své materiály, uvádět zkušenosti s těmi, které jsme zde publikovali a vy jste je využili.

 

Těšíme  se na prohloubení vzájemné spolupráce. Za tým Katechetického a pedagogického centra

Marie Zimmermannová, vedoucí KPC

 

Číst zprávy tohoto blogu je možné i přes RSS kanál. Reagovat na ně můžete v diskusi níže.

Jaký přínos mělo letošní diecézní setkání dětí? Má smysl v tomto projektu pokračovat?

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Vyhledávání

Kontakt

Biskupství královéhradecké
Katechetické a pedagogické centrum
Velké náměstí 35
500 01 Hradec Králové
495 063 420, 232
737 215 335